In This Section      
 

Office of Research Administration - East Baltimore

Departmental Assignments

For additional information, please also visit the following pages:

DepartmentDirectorGrants AssocSpecialistSub Specialist
(below for subs under contracts and foundation awards)
All ChildrensJ. FrantzL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
AnatomyA. SedehiL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
AnesthesiologyA. TsemachJ. RoscoeJ. DeleaverORA Subawards Team
Armstrong InstituteC. BraxtonJ. RoscoeC. FisherORA Subawards Team
Biological ChemistryD. CarsonL. PeckC. FisherORA Subawards Team
Biomedical EngineeringD. CarsonM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team
BiophysicsD. CarsonM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team
Brain Science Institute ( BSI)A. SedehiL. PeckC. FisherORA Subawards Team
CAPRESD. CarsonM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team
Cell BiologyD. CarsonJ. RoscoeC. FisherORA Subawards Team
Clinical Trial ConsortiaG. WaltersN/AA. LangerORA Subawards Team
DermatologyA. TsemachJ. RoscoeK. JonesORA Subawards Team
Emergency MedicineJ. FrantzL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
Gynecology/ObstetricsJ. FrantzL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
History of MedicineA. SedehiL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
Institute for Cell EngineeringA. SedehiL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
Institute for Clinical & Translational Research (ICTR)A. SedehiJ. RoscoeJ. DeleaverORA Subawards Team
Institute of Genetic Medicine (IGM)D. CarsonJ. RoscoeC. FisherORA Subawards Team
InterdepartmentalA. SedehiM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team
Medical ArchivesA. SedehiM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team
Medicine: BayviewS. FisherS. BrownK. JonesORA Subawards Team
Medicine: CardiologyS. FisherK. RodgersJ. DeleaverORA Subawards Team
Medicine: ChairmanS. FisherA. EvansK. JonesORA Subawards Team
Medicine: Chemical DependencyJ. FrantzS. BrownK. JonesORA Subawards Team
Medicine: Clinical ImmunologyC. BraxtonS. BrownK. JonesORA Subawards Team
Medicine:  Clinical PharmacologyC. BraxtonK. RodgersC. FisherORA Subawards Team
Medicine: EndocrinologyS. FisherS. BrownK. JonesORA Subawards Team
Medicine: GastroenterologyA. SedehiA. EvansVacant (backup C. Fisher)ORA Subawards Team
Medicine: GeriatricsS. FisherL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
Medicine:  HematologyS. FisherM. BaileyC. FisherORA Subawards Team
Medicine:  Housestaff A. Evans(EB); S. Brown (BV)Vacant (backup C. Fisher) 
Medicine:  ImmunogeneticsC. BraxtonA. EvansK. JonesORA Subawards Team
Medicine: Infectious DiseaseS. FisherK. RodgersC. FisherORA Subawards Team
Medicine:  Internal MedicineS. FisherK. RodgersK. JonesORA Subawards Team
Medicine: Molecular MedicineC. BraxtonK. RodgersVacant (backup C. Fisher)ORA Subawards Team
Medicine: NephrologyS. FisherK. RodgersK. JonesORA Subawards Team
Medicine: PulmonaryC. BraxtonA. EvansJ. DeleaverORA Subawards Team
Medicine: RheumatologyS. FisherS. BrownVacant (backup K. Jones)ORA Subawards Team
Molecular and Comparative PathobiologyD. CarsonA. RostC. FisherORA Subawards Team
Molecular Biology & GeneticsJ. FrantzM. BaileyK. JonesORA Subawards Team
NeurologyA. SedehiK. RodgersK. JonesORA Subawards Team
NeuroscienceD. CarsonA. RostK. JonesORA Subawards Team
NeurosurgeryC. BraxtonK. RodgersK. JonesORA Subawards Team
Oncology (Except Brain, Breast, Uro)T. BurnsL. PeckA. LangerORA Subawards Team
Oncology (Brain, Brest, Uro)*G. WaltersL. PeckA. LangerORA Subawards Team
OphthalmologyJ. FrantzM. BaileyVacant (backup J. Deleaver)ORA Subawards Team
Orthopaedic SurgeryA. TsemachA. EvansJ. DeleaverORA Subawards Team
OtolaryngologyC. BraxtonJ. RoscoeK. JonesORA Subawards Team
PathologyD. CarsonA. RostVacant (backup A. Langer)ORA Subawards Team
PediatricsJ. FrantzJ. RoscoeVacant (backup K. Jones)ORA Subawards Team
PharmacologyD. CarsonA. EvansJ. DeleaverORA Subawards Team
Physical Medicine and Rehab.D. CarsonA. EvansJ. DeleaverORA Subawards Team
PhysiologyS. FisherL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
Plastic SurgeryA. TsemachA. EvansK. JonesORA Subawards Team
PsychiatryC. BraxtonA. EvansK. JonesORA Subawards Team
Radiation OncologyA. SedehiL. PeckJ. DeleaverORA Subawards Team
RadiologyS. FisherA. RostC. FisherORA Subawards Team
Sim CenterD. CarsonN/AC. FisherORA Subawards Team
SurgeryA. TsemachA. EvansC. FisherORA Subawards Team
UrologyC. BraxtonA. RostK. JonesORA Subawards Team
Welch LibraryA. SedehiM. BaileyJ. DeleaverORA Subawards Team

*Original Federal Subcontracts are created by ORA Subawards Team
Commercially Sponsored Subcontracts are created by ORA Subawards Team
Modification Federal Subcontracts are created by Michelle Sloan
Foundation Sponsored Subcontracts are created by Michelle Sloan