Skip Navigation
Search Menu

Print This Page
Share this page: More

Department Representatives

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

ElectorateMember

Term

**Symbolizes second term

All Children’s HospitalCarolyn Carey 2015-2018
Anesthesiology/CCM (2)Haitham Al-Grain2018-2021
 Sally Bitzer2018-2021
Art as Applied to Medicine Juan Garcia2017-2020
Biological ChemistrySeth Margolis  2017-2020
Biomedical EngineeringJoseph Stayman2016-2019
Biophysics & Biophysical Chem Jie Xiao2017-2020
Cell BiologyTakanari Inoue 2017-2020
DermatologyNoori Kim2018-2021
Emergency MedicineMichael Millin 2016-2019
Gynecology & Obstetrics Anne Burke2016-2019
Health Sciences InformaticsAnne Seymour 2017-2020
History of MedicineGianna Pomata2016-2019**
Medicine (3)Wendy Bennett2018-2021
 Meredith McCormack2016-2019**
 John Sperati 2016-2019**
Molecular & Comparative PathobiologyKenneth Witwer2016-2019
Molecular Biology & GeneticsSin Urban2016-2019**
Neurological SurgeryGary Gallia 2017-2020
Neurology (3)Jaishri Blakeley2017-2020**
 Mackenzie Cervenka2018-2021**
 Steven Zeiler2018-2021
NeuroscienceAngelika Doetzlhofer2017-2020
Oncology (3)Roisin Connolly2018-2021
 Amy DeZern2018-2021
 Nina Wagner-Johnston2017-2020**
Ophthalmology (2)Megan Collins2016-2019
 (pending special election) 2018-2021
Orthopedic SurgeryJack Ingari2018-2021
Otolaryngology-Head/Neck SurgeryMasaru Ishii 2016-2019**
Part Time Instructors (2)Jessica Merkel-Keller2017-2020
 David Madder 2016-2019
Pathology (2)Amy Duffield2018-2021
 Charles Eberhart2017-2020
Pediatrics (3)Renee Boss2017-2020
 Nancy Hutton 2017-2020
 Sharon McGrath-Morrow 2016-2019
Pharmacology/Molecular SciencesGregory Carr2017-2020
Physical Medicine/RehabilitationPhilippines Cabahug2017-2020
PhysiologyDax Fu2018-2021
Plastic SurgeryMichele Manahan2016-2019
Psychiatry/Behavior Science (3)Denis Antoine2018-2021
 Jennifer Reesman2018-2021
 Kellie Tamashiro2018-2021**
Radiation OncologyTodd McNutt 2016-2019
Radiology/Radiological Science (3)Jeff Bulte2018-2021
 Katarzyna Macura2018-2021
 Mahadevappa Mahesh2018-2021**
Surgery (2)Andrew Cameron2016-2019
 Christopher Wolfganag2017-2020
UrologyTrinity Bivalacqua2016-2019**